Supersport HNL, odnosno Supersport Hrvatska nogometna liga, najviši je rang hrvatskog klupskog nogometa. Kroz godine je doživjela razne promjene koje uključuju sami sustav natjecanja, broj ekipa u ligi, broj odigranih kola i slično. Trenutno se u njoj natječe 10 ekipa, a ovdje možete pronaći više informacija o njima, povijesti natjecanja, njegovom sustavu i vidjeti aktualnu tablicu.

Aktualna SuperSport HNL tablica

Završetkom svake utakmice u natjecanju, ažurira se i SuperSport HNL tablica. Ona nam otkriva koliko koja ekipa ima bodova, koliko je odigrala utakmica, koliko od njih je pobijedila, odigrala neriješeno i izgubila te koliko je golova pritom postigla i primila. Moguće je iz tablice također saznati i formu ekipe u posljednjih pet utakmica.

Vrijedi imati na umu da se ova HNL ljestvica osvježava svakim novim odigranim susretom, tako da je u svakom trenutku aktualna i točna. Kako biste vidjeli tablicu, kliknite na Standings.

Powered by

Rezultati HNL

Osim same 1. HNL tablice, ljubitelji tog natjecanja mogli bi poželjeti znati i koji su aktualni HNL rezultati utakmica koje su u tijeku, kao i onih koje su završile. Pritom se najbolje referirati na rezultate uživo. S obzirom na to da se HNL igra četverokružnim sustavnom, a u ligi se nalazi 10 timova, svakog bi kola trebalo biti odigrano ukupno pet utakmica. Naravno, u to se ne ubrajaju razni kupovi, europske utakmice ili odgode utakmice te njihove nadoknade. U ovom odjeljku možete pratiti HNL rezultate današnjih utakmica na jednom mjestu kako biste uvijek na vrijeme znali što se događa na stadionima diljem Hrvatske.

Naravno, klikom na određeni susret možete saznati i više o mjestu odigravanja utakmice, tko će je suditi, pa čak i koja je temperatura zraka u trenutku njezinog odigravanja. Za one koji nešto dublje planiraju analizirati susret, tu su i kvote koje su postavile kladionice, a one mogu dati jedan dobar uvid u to koja je ekipa zapravo favorit, a koja ima nešto manje šanse za pobjedom.

Hrvatska nogometna liga rezultati i raspored:

Momčad tjedna

Kako svakog tjedna imamo različite 1. HNL rezultate, tako se i različiti igrači posebno ističu po svojim predstavama koje su pružili na terenu. Stoga postoji i jedna zanimljiva značajka koja je privlačna velikom broju ljubitelja ove lige, a to je momčad tjedna. Ona uključuje 11 najboljih pojedinaca kola (po jedan na svakoj poziciji), a kreira se na osnovu ocjena koje su dobili. Ocjena se formira po velikom broju faktora, a pojedinci koji su najviše doprinijeli dobrom nastupu svoje ekipe dobit će veću ocjenu, dok će suprotno tome, oni nešto lošiji dobiti manju.

Maksimalna ocjena koju igrač može dobiti je 10, a najniža je 1. Najbolju momčad tjedna može se pogledati ovdje:

Kratka povijest 1. HNL

Hrvatska nogometna liga je osnovana 1991. godine, neposredno nakon osamostaljenja Hrvatske. Osnivači lige bili su predstavnici klubova Dinama, Hajduka, Rijeke, Osijeka, Varteksa, Slaven Belupa, Šibenika, Cibalije, Dubrave i HAŠK-a. Liga je u početku postojala pod nazivom Prva Hrvatska nogometna liga (skraćeno Prva HNL ili 1. HNL), a kasnije je dobila svoj sadašnji naziv.

Prva sezona Prve HNL završena je 1992. godine, a u njoj su sudjelovali klubovi iz Hrvatske, dok je prvi osvajač HNL-a bio je Hajduk iz Splita. Od tada, liga se konstantno razvijala i mijenjala svoj format natjecanja. Prvih nekoliko sezona natjecanja se igralo u dva kruga – proljetnom i jesenskom. Međutim, nakon nekoliko godina, format je promijenjen na sezonski sustav natjecanja.

Hrvatska nogometna liga igrala se i tijekom ratnih godina 1990-ih, iako je zbog ratnih okolnosti bilo problema s putovanjima i organizacijom utakmica. Unatoč tome, liga je nastavila rasti i razvijati se, a hrvatski klubovi su se počeli natjecati i u europskim natjecanjima.

Danas, HNL smatramo jednom od najjačih nogometnih liga u jugoistočnoj Europi, a klubovi iz lige redovito sudjeluju u europskim kvalifikacijama i natjecanjima. Dinamo Zagreb je najuspješniji klub u ligi, osvojivši čak 23 naslova prvaka, a uz njega su do naslova dolazili još i Hajduk Split (šest puta), Rijeka (jednom) i Zagreb (jednom). U posljednjih nekoliko godina, liga je privukla veliku pažnju sponzora, što je rezultiralo boljim financijskim uvjetima za klubove i većom kvalitetom igre na terenu.

Ovako izgleda kompletna lista osvajača naslova i viceprvaka Prve HNL od njezine prve sezone do danas:

GodinaPobjednikViceprvak
1992.HajdukZagreb
1993.CroatiaHajduk
1994.HajdukZagreb
1995.HajdukCroatia
1996.CroatiaHajduk
1997.CroatiaHajduk
1998.CroatiaHajduk
1999.CroatiaRijeka
2000.DinamoHajduk
2001.HajdukDinamo
2002.ZagrebHajduk
2003.DinamoHajduk
2004.HajdukDinamo
2005.HajdukInter Zaprešić
2006.DinamoRijeka
2007.DinamoHajduk
2008.DinamoSlaven Belupo
2009.DinamoHajduk
2010.DinamoHajduk
2011.DinamoHajduk
2012.DinamoHajduk
2013.DinamoLokomotiva
2014.DinamoRijeka
2015.DinamoRijeka
2016.DinamoRijeka
2017.RijekaDinamo
2018.DinamoRijeka
2019.DinamoRijeka
2020.DinamoLokomotiva
2021.DinamoOsijek
2022.DinamoHajduk

Sustav natjecanja

Hrvatska liga u nogometu nekolicinu puta je mijenjala svoj sustav natjecanja, a onaj koji je trenutno aktualan je četverokružni. S obzirom na to da u ligi trenutno nastupa 10 klubova, četverokružnim se sustavom natjecanja osigurava adekvatna duljina sezone koja završava nakon 36 odigranih kola. Sve će ekipe tako igrati međusobno po čak četiri puta, dva puta doma i dva puta u gostima. Nakon 36 odigranih kola, ekipa koja ima najviše bodova bit će proglašena prvakom. Suprotno tome, ekipa koja završi na posljednjoj poziciji, ispada iz SuperSport HNL-a u niži rang natjecanja, odnosno Prvu nogometnu ligu (drugu po snazi u Hrvatskoj). Isto tako, najbolja ekipa iz Prve nogometne lige, zauzet će njezino mjesto u SuperSport HNL-u.

Ekipa koja bude proglašena prvakom, iduće će sezone igrati u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Također, drugoplasirana i trećeplasirana ekipa igrat će u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu, treće najjače međunarodno klupsko natjecanje u Europi. Status ekipa koje su završile na mjestima od 4. do 9. ostat će nepromijenjen za iduću sezonu.

Klubovi koje vrijedi izdvojiti

Kao što je ranije spomenuto, u Supersport HNL-u se trenutno natječe 10 klubova, a kroz ovaj najviši rang hrvatskog klupskog nogometa prošle su mnoge ekipe koje su s vremenom zbog svoje pozicije na tablici 1. HNL iz njega ispadale. Ovo su klubovi koje vrijedi izdvojiti:

GNK Dinamo Zagreb

Dinamo

Kada su u pitanju 1. HNL timovi, GNK Dinamo Zagreb je daleko najuspješniji. On je apsolutni rekorder po broju osvojenih titula, a ta brojka iznosi impresivne 23 titule. Osnovan je 26. travnja 1911. pod nazivom Prvi Hrvatski Građanski Športski Klub, a kroz svoje postojanje nekolicinu je puta mijenjao ime.

2011. godine prefiks kluba iz NK bio promijenjen u GNK – Građanski nogometni klub. Službeni naziv kluba tako je trenutno GNK Dinamo Zagreb. Stadion na kojem GNK Dinamo Zagreb igra svoje domaće utakmice nosi ime Maksimir. Boja kluba je plava, a zato i igrači najčešće nose nadimak “Modri”. Navijačka skupina nogometnog kluba GNK Dinamo nosi ime Bad Blue Boys.

Dinamo je jedini hrvatski nogometni klub koji je uspio osvojiti europski trofej. To se dogodilo 1967. godine kada je došao do naslova u natjecanju poznatom kao Kup velesajamskih gradova.

HNK Hajduk Split

Hajduk

HNK Hajduk Split je klub koji je sezonu na vrhu tablice HNL-a završio čak šest puta. Osnovan je 13. veljače 1911. godine, a stadion mu nosi naziv Poljud. On je uz GNK Dinamo Zagreb najpopularniji hrvatski nogometni klub, a ujedno su ta dva kluba i najveći rivali te se često njihov međusobni susret naziva “vječni derbi”. Boja kluba je bijela, a zbog nje je najčešći nadimak koji nosi ovaj klub “Bili”, dok su navijači poznati pod imenom Torcida.

HNK Rijeka

Rijeka

HNK Rijeka je hrvatski nogometni klub kojemu su sjajani HNL rezultati u sezoni 2016./17. donijeli jedinu titulu prvaka Hrvatske. Smatra se kako je klub osnovan 1906. godine pod nazivom CS Olimpia. HNK Rijeka svoje domaće utakmice igra na stadionu koji nosi ime Rujevica, a prepoznatljiva boja kluba je bijela. Kao i mnogi drugi klubovi hrvatske 1. lige, tako i HNK Rijeka nosi nadimak po boji svojih dresova, a on glasi “Riječki bijeli”. Navijačka skupina HNK Rijeke nosi ime Armada.